Farby gruntujące: o czym pamiętać przy nakładaniu?

Niezależnie od tego, jaką farbą zamierzamy malować ścianę, musimy pamiętać o zastosowaniu wcześniej farby gruntującej. Wzmocni ona powierzchnię, sprawi, że jej chłonność zostanie wyrównana, a przyczepność farby właściwej będzie lepsza. Zastosowanie farby gruntującej to również pewność, że farba nawierzchniowa będzie bardziej wydajna. Pojawia się jednak pytanie o czym pamiętać podczas nakładania farby gruntującej.

Farby gruntujące zawsze należy wybierać, biorąc pod uwagę rodzaj ściany, jej stan, a także to, jaki produkt malarski zostanie użyty ostatecznie. Warto dokładnie czytać opakowania. Producenci umieszczają na nich informacje dotyczące możliwości zastosowania danej farby gruntującej.

Przed przystąpieniem do nakładania farby gruntującej należy przede wszystkim odpowiednio przygotować podłoże. Wszelkie śruby i gwoździe muszą zostać usunięte. Ścianę należy również oczyścić z kurzu. W tym celu należy przemyć ją wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Usunąć należy także pleść oraz ewentualne tłuste plamy. W tych przypadkach konieczne jest jednak zastosowanie odpowiedniego środka. Jeśli na powierzchni ściany znajdują się jakieś ubytki, należy je uzupełnić. Ścianą, którą chcemy zagruntować musi mieć powierzchnię czystą i suchą. Nigdy nie nakłada się farby gruntującej, jeśli ściana jest mokra bądź zabrudzona. Jeśli na ściany dopiero co został położony tynk, z malowaniem farbą gruntującą trzeba odczekać około miesiąca.

Do nanoszenia farby gruntującej najlepiej nadaje się wałek oraz pędzel. To, które z narzędzi wykorzystamy uzależnione jest od naszych indywidualnych preferencji. Warto jednak pamiętać, że wałek jest zdecydowanie bardziej wygodny w użyciu. Nakładając grunt, należy uważać na to, aby na ścianie nie tworzyły się zacieki. Farba nie zadziała lepiej, jeśli nałożymy jej grubą warstwę. Zbyt duża ilość farby gruntującej to często popełniany błąd, którego należy się wystrzegać. W większości wypadków nie trzeba nakładać więcej jak jedną warstwę farby. Zawsze jednak należy się upewnić, jakie są zalecenia producenta w tej kwestii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *